Ukraina.ru

Autor: Anastasia Sevastyanova | 15.5.2014 o 12:21 | (upravené 17.5.2014 o 0:50) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  680x

 Informačná agentúra Rusko Dnes pod vedením Dmitrija Kiseleva sa rozhodla, že spustí nový portál, ktorý bude pravdivo informovať o udalostiach na Ukrajine. Čo je dosť zvláštne, sídlo táto stránka má v Rusku a jej šefredaktorkou sa stala veľmi blízka kamarátka Viktora Janukoviča, Alena Berezovskaja, ktorá o Ukrajine a Rusoch natočila dokumentárny film. 

Už len názov tejto stránky a aj samotného dokumentu vyvoláva obavy. Po prvé, prečo o Ukrajine má informovať Rusko a prečo je server založený v Moskve? Po druhé, prečo samotná Berezovskaja sa nečakane rozhodla pôsobiť v susednej krajine a z Kyjeva utiekla? 

 Novinárka to zdôvodnila tým, že v Kyjeve ju kvôli blízkemu priateľstvu s Janukovičom nemajú radi. Musím spomenúť, že samotná Berezovskaja je mladá blondýna, ktorú v jeho spoločnosti videli. Zrejme preto sa rozhodla natočiť aj film o kyjevskom Majdane a o tom, ako to tam "bolo naozaj". 

Vo svojom filme Berezovskaja hovorí predovšetkým o tom, že Majdan má korene v dejinách a ako príklad uvádza prvú svetovú vojnu, kde sa angažovalo Rakúsko- Uhorsko, snažiac sa rozdrobiť obrovský národ. Nečakane však na konci traileru sa objavuje samotná Berezovskaja v oblečení štýlu military a hovorí o tom, že oni, Rusi, svoju krajinu nepodvedú. Neviem, čo to má spoločné s Ukrajinou, ale otázok k tomúto filmu je viac než dosť. 

Ďalej sa odvolávam na reportáž televízie Dožď, poslednej súkromnej televízie v Rusku, kde sa reportérka Karina Orlova dostala na premiéru tohto filmu. 

Ako podtvrdenie tézy o tom, že prevrat bol plánovaný od I. svetovej filmárka používa citát Otta von Bismarcka o tom, že "zničiť mohutnosť Ruska sa dá len odthnutím od nej Ukrajiny". Na otázku nemeckého novinára, či táto fráza nebola náhodou vytrhnutá z kontextu, alebo kde ju vôbec našla, odpovedať nevedela. 

Z novodobých svedkov v 20-minútovom filme figurujú len dvaja - podpredseda "Partie Regiónov" (na čele ktorej stál Janukovič) Oleg Carev a konzervatívny europoslanec Edvard Stadler.

Čo si z toho každý odnesie, je otázne. Vyzerá to celé ale neskutočne zaujímavo.

ruskú stránku o Ukrajine s trailerom nového dokumentu môžete pozrieť tu: www.ukraina.ru  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?