Som Ruska. Bojím sa svojej rodnej krajiny.

Autor: Anastasia Sevastyanova | 19.3.2014 o 22:06 | (upravené 20.3.2014 o 10:54) Karma článku: 10,00 | Prečítané:  1124x

Nevydržím. Už viac nie. Som Ruská, bývam na Slovensku a nesúhlasím s tým, čo sa deje na Ukrajine. Avšak viacerí mi rozprávajú teórie o tom, že pravdu nemám, v Rusku je super a prezident robí ľudom iba dobré. Vie ma to rozčúliť, naozaj. Ja mám z toho, čo sa s mojou rodnou krajinou stalo, strach. Viete prečo? Nech sa páči, moje dôvody.

Som za to, aby ľudia boli slobodní, mali právo pristupovať k informáciám a ich základné potreby pre život neboli potláčané. Myslím, že každý človek je za to a nie proti tomu. To, čo sa deje na Kryme, je jednoducho porušovanie všetkého, čomu sa vraví morálne hodnoty. Novodobý socializmus a diktatúra, ktorá v Rusku panuje nasvedčuje aj tomu, ako sa správa k okolitým štátom.

Začalo to celé tým, že sa Putinovi nepáčili udalosti Majdanu. Po páde Janukovičovej vlády sa rozhodol konať - zrejme nečakal, že ľud bude naozaj silno protestovať a vymyslel si veľmi zvláštnu a nepravdivú zámienku pre napadnutie Krymu. Jednoducho vyhlásil, že nejakí Ukrajinci napadli ruských obyvateľov na Kryme. Vôbec to nebola pravda, nikto z miestneho obyvateľstva to nepotvrdil, ale v Rusku tomu veria. Veria nie kvôli tomu, že je to pravda, ale kvôli tomu, že o tom hovoria média, do ktorých sa žiadna iná informácia nedostane.

Celkovo, čo sa týka médií, situácia s nimi je ešte viac biedna, ako s hocičím ostatným. Posledná súkromná televízia „Dožď" bola zrušená vo februári tohto roku, nakoľko vysielala programy, ktoré štát neovládal a občas aj diskusie, ktoré sa ľudom v Kremli nepáčili. Odteraz v Rusku NEEXISTUJE ŽIADNA SPRAVODAJSKÁ, ale aj ZÁBAVNA televízia, ktorá by nebola plne ovládaná štátom. Jediní, ktorí sa proti tomu búrili, boli dve novinárky z televízie RT (Russia Today), ktoré však nie sú občiankami Ruskej Federácie a preto sa o svoj názor neváhali podeliť, vediac, že žiadnu ujmu na zdraví im to neprinesie. Čo sa týka spravodajstva, všetko, čo je vysielané, je prísne kontrolované a na každom kanáli sa vysiela tá istá správa, ktorá vytvára v mozgu ruského obyvateľstva presný obraz - taký, aký ho chce vytvoriť Kremeľ. Z obyvateľstva sú zombíci, bez vlastného názoru.

Ďalšou vecou, ktorá sa stala v súvislosti s médiami, bolo blokovanie všetkých nezávislých blogov a stránok. Odteraz si nemôžete pozrieť napríklad blog lídra opozície Alexeja Navaľného, ale aj viacero iných stránok, ktorých obsah na území Ruskej Federácie nie je prístupný. Dá sa tam zájsť napríklad z Európy, ale Rusi sa k týmto informáciám už len tak ľahko nedostanú. Na stránkach, ktoré sa pozrieť dajú,je publikované  iba to, čo sa páči ruskej vláde a každý článok je kontrolovaný. Ľudia si musia myslieť, aké je Rusko mocné a aká je Európa nespravodlivá.

Teraz Krym. Áno, bolo to pôvodne ruské územie, avšak už dávno Rusku nepatrí. Bývajú tu Rusi, Ukrajinci a krymskí Tatári - v úplnej symbióze. Doteraz tu nevznikol žiaden konflikt. Nečakane však Putin rozhodol, že treba útočiť. Ruské jednotky sa dosť zlé správajú k pôvodnému obyvateľstvu a najviac sa boja Tatári. V minulosti boli vysídlení a nechcú, aby sa to zopakovalo znovu. Sú orientovaní pro-európsky a v prípade, že Krym pripadne Rusku, odídu na Ukrajinu.

Okrem všetkého sa naskytuje aj otázka, načo to Putinovi vôbec je. Je možno dobré, že chce ukázať svoju moc, avšak robí to absolútne nepochopiteľným spôsobom. Obviňuje Západ v tom, že sa správa k nemu bez úcty, aj keď sa on tak správa k celému svetu. Zarážajú ma niektoré komentáre ľudí, ktorí sa tešia z toho, že Krym pripadol Rusku. Neverím, že referendum, ktoré sa konalo, bolo úplne spravodlivé. Ja už vlastne v Rusku nemôžem veriť ničomu. Nemôžem vidieť správy, nemôžem sa dostať k inému pohľadu na svet. Čo mi teda ostáva? Ostať v Európe. Byť pyšná na to, odkiaľ pochádzam a vedieť, že časy Ľva Nikolajeviča Tolstého a Fedora Dostojevského skončili. Prišla éra new-age socializmu. A po pravde, mám z nej obavy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?